2013. március 31., vasárnap

A rend őrei

A REND ŐREI megtalàltàk hát az ördög földi helytartòjàt a metróaluljáróban: egy szerencsétlen hajléktalantòl kérik el személyazonossàgàt igazoló dokumentumait. Lecsaptak rá, mint vándorsólyom az üregi nyúlra. Ők is teszik a dolgukat. Törvény àltal felhatalmazva. Vagy törvénytől sùjtva... Down by Law. Akkor nézzük meg inkàbb azt a Jarmusch-filmet!

2013. március 24., vasárnap

'Énekel a kenyér'


Hajnalban, frissen, ropogósan!
Már-már lehetetlen normális kenyeret kapni. Hiába is járjuk a szuperebbnél hiperebb marketeket, leginkább csak kenyérnek látszó, mesterséges adalékanyagoktól felhizlalt pékárut találunk a polcokon. De azokból széles ám a kínálat!
Ezek a napi tapasztalatok megerősítik a nép egyszerű gyermekét abban az elhatározásában, hogy neki kell a (nem) mindennapi kenyerét nem csupán megkeresnie, hanem néha elkészítenie is, hátha... És nekem bejött a hátha...

Kora hajnalban kiemelem a sütőből a nem mindennapi kenyerem, s tényleg örömmel nézek föl az égre, várva, hogy valaki biztatóan mosolyogjon le rám: igen, ilyen még van! Majd kiteszem ezt a ropogós "énekelő" csodát az asztalra hűlni. Az egyik receptben ugyanis azt olvastam, hogy a hűlni kitett kenyér ropogós héjának pattogásaira azt mondják, hogy 'énekel a kenyér'. Milyen jó is hallgatni ezt! Finom, természetes illatokba bódul bele az egész lakás. Jöhet a kóstoló! Majd betekerem egy finom vászonkendőbe ezt a nem mindennapit, hogy másnap is szinte ugyanolyan ropogósan, frissen tudjam élvezni minden szeletét. No ez az a normális kenyér: szépen lehet szelni, a kenyér belét nem tátongó lyukak tarkítják, kényelmesen lehet rá kenni a vajat, liba- vagy kacsazsírt... És így kerek a világ.

MÁV Start Zrt. - Áfás számla 2013

 Áfás számlát kérünk a Nyugati pályudvar egyik jegypénztárában. A pénztárosnak átnyújtjuk a jegyet, ami alapján a számlát elkészíti ő, és közben azt merjük remélni, hogy nem kell majd arra gondolnunk, hogy számlánkat 2013-ban kb. 20, egymástól jól elkülönülő, a 'lassan járj, tovább érsz' - kézműveseket megszégyenítő - igényességgel végzett munkafázis során kapjuk végre kézhez. Természetesen bőven van idő ilyenkor a gondolatok szabadjára engedésére, elidőzhetünk egy keveset az élet múlandóságán, és nyugalomban várakozhatunk, mint Buddha a lótuszlevélen. Zen állapotba suhanásunk után így mindenképpen élvezetes és termékeny irodalmi kalandozásokba kezdhetünk...
És egyszer csak, hopp - szűk 8 és fél perc elteltével - a kezünkben a papiros! Mi történt a 8 és fél perc alatt? Nem igazán tudjuk a választ hirtelen, de a számlára rátekintve rögvest kirajzolódik előttünk a történet. Kézzel készítették el a számlát; hoszú keresés után a jegypénztáros úrnak sikerült egy olyan íróeszközt kerítenie, amelyet valószínűleg annak idején Nyilas Mihály, debreceni diák használhatott a reskontó kitöltésekor. Jegypénztárosunk mozdulatában benne volt rohanó világunk emberével szembeni finom, udvarias ellenérzése, valamint a klasszikus értékek iránti mérhetetlen tisztelet. Talán ezért is kanyarította a betűket a számla egyes rubrikáiba jól átgondolt stratégiával, hosszú perceken keresztül. A belefeccolt energia és idő meghozta hát gyümölcsét! A számla biztonságát, egyediségét, többek között, a számlára jól láthatóan ráhelyezett 4 különböző pecsét hivatott szavatolni. Ezek után mi értelme van elektronikus (jegy)rendszerben gondolkodni?
Töltsük ki hát a reskontót, és nyerjünk végre! 370 Ft-nál többet...

Rézhasú bagoly

Íme a Rézhasú Bagoly nevű söröző-étterem (Horánszky u. 9.), ahol - többek között - ízletes kézműves hazai sörökkel igyekeznek az ember kedvére tenni. Ha erre járunk, mindenképpen menjünk be egy kóstolóra, és ne nagyon morfondírozzunk az épület előtt állva azon, hogy érdemes-e betérni... Vagyis - a cégéren feltüntetett nyelvi leleményre támaszkodva - mondhatnánk: Ne álljunk sokáig úgy ott, mint has a lakodalomban...

Moszkva tér mementó

 
A (most már) Széll Kálmán téri áramátalakító sajátos, kissé bizarr mementóként őrzi még 2013. március 23-án is az egykori Moszkva tér emlékét. A Széll Kálmán téren ugyanis csupán ez a véletlenül ottfelejtett "emléktábla" irányítja rá a jó(hi)szemű járókelő figyelmét arra, hogy az örvendetes igyekezettel eltörölni kívánt és átkeresztelt Moszkva tér még mindig Moszkva tér akar lenni, bár kissé eldugva, rácsok közé szorítva...

Költészet és futball



A Költészet Világnapja (március 21.) után vélhetően újabb kultúrsokk éri nemzetünk egy darabját, ha nem az egészet. Március 22-én, pénteken a zárt ajtók mögé tessékelt Magyarország – Románia vb-selejtezőt tekinthetjük... meg szép nagy kivetítőn az 56-osok terén. A mérkőzésen nézőként való részvételtől el lehet tiltani a sportszerető közönséget, de magától a live&acoustic élményanyag befogadásától semmi esetre sem! Ennek a jogos felismerésnek a nyomán szikraként pattant ki a ragyogó ötlet a szervezők fejéből: hívjuk ki hát a nagy esemény elől elzárt nemzet polgárait a térre, és ott - '56 árnyékában, fényében - mutassuk meg mindenkinek (nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek), hogyan lehet a futballstadionból méltatlanul száműzött helyi folklór jellegzetes strófáit kulturált, emberi módon, Édes Anyanyelvünk kimeríthetetlen kincsesbányájából merítve újra feléleszteni, és egyéb jambikus lejtésű - hosszú hónapokon át fáradthatatlanul érlelt gondolatokból előtörő - rigmusokkal megörvendeztetni a balsors által megtépázottt nemzetünkre szakadatlan figyelmet zúdító ilyen-olyan nagyérdeműt. És dagadhat a mellünk: ismét beértünk a finisbe.

2013. március 23., szombat

Artigiana gelati - Csaba utca

Hideg téli napokon, mondjuk március 23-án, mindenképp érdemes előhívogatni a tavasz, melegbe és szerelmetes gondolatokba csal(ogat)ó, nyitnikékes zsongását. Erre igazán alkalmas egy fagylalt elfogyasztása a Moszkva (elnézést: Széll Kálmán) tér közelében, a Csaba utcában lévő 'Artigiana Gelati' fagylaltozóban, ahol gombócok helyett, olaszos módon, a tölcsérbe "odakenik" a jókora és igazán ízletes adagokat. (mellékszál: 3 "kenés" így édestölcsérben mindössze 1100 Ft-ból már ki is jön...)

2013. március 10., vasárnap

Mert Jürgen megveszi... ’Musik, Musikk, Musique’ – tegnap esti előadás a Katona József Színházban/

 
Egy zseniális előadást láttam a Katonában, amit – és ezt az élményanyag alapos feldolgozása után már biztosan mondhatom –  többször meg tudnék nézni ugyanazzal a várakozással és örömérzéssel.
A kb. másfél órás ’kulturális esztrádműsor’ során vérprofi színészek és színésznők (Ónodi Eszter, Jordán Adél, Rezes Judit) vezetnek bennünket, többek között, Budapest-Berlin-Varsó-Párizs-Lisszabon-Athén világán keresztül, sajátos iróniával és humorral megdöfve minden mozdulatukat és az egész zenei parádét. És legalább 5-6 különböző nyelven énekelve, beszélgetve teszik ezt!
Akinek a ’puszta-huszár-unagrische-hujjujujmegpaskolomafeneked’ folklór kelet-német fílingje még valamennyire átszállingózik az NDK-ból, Lengyelországot és Csehszlovákiát megjárva, vad-visszafogott talján és mediterrán virtussal felpörgetve, no annak az egész est egy libabőrösre kacagtatott, parádés idegenvezetés szeminárium arról, hogyan utazgassunk a kultúrák és emberek között a bódító zene forgatagában, esetleg  ’vérciki’ dolgokra bukkanva saját magunkban és másokban is, de amely dolgokat a humorral és (ön)ironikus szemléletettel mindig meg tudunk emészteni, hiszen mindnyájan emberből lennénk, nemdebár...
A szemünk előtt áll össze például a nagy ’schönes Mädchen  aus Kelet-Berlin’ puzzle:  a SAT1-en annak idején  sokszor vetített erotikusnak és/vagy szexfilmnek nevezett paprikajancsi bajoros bohóckodások ’Já, já, já...’ típusú nyög(décsel)és-sorozata is, amely a hejehujás, huncut, térdig  nylonharisnyába burkolt lábú, tűsarkút viselő bajoros parázna fickót szelidíti egy egyszerűbb gondolkodású fiatalemberré (Tasnádi Bence), aki a maga természetességében mutatkozik meg, amikor szép komótosan leül tűsarkújában a székre, majd cingár, szőrös lábait széttárva betekintést enged a fehérneműig, és közben komoly tartással énekel, énekel, énekel.
Az másik csúcsalakítás szerintem Nagy Erviné, aki az egyik jelenetben egy macsó Zorbát alakít, és amikor egy tisztes mennyiségű hallucinogén anyaggal teleszívja tüdejét, hátraborul a bódulattól, és belekezd fergeteges „görög katonás állafarkammintafagyottkutyalába’ típusú „táncba”.
És hát nem lehet elfeledkezni arról a színészről  (Kocsis Gergely) sem, aki főleg a lengyeles vonulatot képviseli. Ebbe a fergeteges vad, élvhajhász mediterrán és ’bajorszexualitásos’ világba józan, kimért léptekkel érkezik ő, és énekeli a többiek orcájába a ’dzenkujem bardzo’-ját...
A végére pedig jöjjön egy rövid történetem a kilencvenes évek közepéről. Ez a kis történet is benne foglaltatik az előadás egy-egy töredékében.
Balatonalmádiban az egyik vendéglátóhelyen kértem egy Mars szeletet. A pincér azt válaszolta, hogy  a Mars szeletek nem eladók - bár a felső polc roskadozott tőlük -,  mert már lejárt jócskán a szavatosságuk. Én megkérdeztem, hogy akkor, miért vannak kitéve.
Válasz:
- Azért, mert Jürgen megveszi...