2016. június 1., szerda

AZ ÉN LÁNGOSOM

mottó: 
"A költő - ajkán csörömpöl a szó,
de ő, (az adott világ
varázsainak mérnöke),
tudatos jövőbe lát
s megszerkeszti magában, mint ti
majd kint, a harmóniát." /József Attila: A város peremén/


Néhány napja még úgy volt, hogy itt ebből bizony egy 'lángos nekrológ' lesz. És bár a gasztronómiai fájdalom belém hasított, most mégis örülök, hogy az ÉN LÁNGOSOM nem tűnt el. Budapestnek a bazi nagy reklámcsinnadrattáktól nem visszhangzó részén, ott, ahol a villamos kocsiszín és József Attila külvárosa találkozik, ott, ahol talán a proletár és a (nagy)polgár még merészel egymásnak tisztelettel köszönni, nos ott állt a 'Lángos szaküzlet', ami eredeti helyétől néhány száz méterrel arrébb immár 'Kis-Balaton étterem' néven viszi tovább az ÉN LÁNGOSOM 
hírét. Csöndben és alázattal. Ma délután ugyanis sikerült meggyőződnöm arról - többéves szünet után -, hogy az ÉN LÁNGOSOM szerencsére semmit nem változott. A korábban is elvárt minőséget hozza: a kellemes puhaságú és egyben ropogós kedvencem nem úszik az olajban, de nem is száraz. Az ÉN LÁNGOSOMon úgy áll a tejföl, hogy a tészta közepén nem kíván áthatolni, majd pedig lecsöpögni. Fegyelmezetten és türelemmel várja, hogy a vendég végre nekikezdjen... Juhtúrós-tejfölös lángos lilahagymával. Eszem és közben már az jár a fejemben, hogy szívem szerint megennék még egyet, de ebben a nagy melegben a gyomrom már nem bírná. És különben is vigyáznom kell a vonalaimra.
Sok helyen sokféle lángost ettem már. Sok rosszat és sok középszerűt, de Az ÉN LÁNGOSOMat nem lehet ezekkel összehasonlítani. Jaj, de jó is, hogy az ilyen észrevétlenül megszűnő, majd újra - szintén visszhangtalanul - felbukkanó apróságok ilyen elemi erővel tudnak még ma is örömet&boldogságot okozni!
Jó étvágyat! Köszönöm!

P. S. A kép nem csak illusztráció

2016. május 10., kedd

VIP-utasok a BKV járatain


Szombat este 6 felé érkeztünk a vonattal a Nyugati pályaudvarra, ahová az alábbi felvételen szereplő 'dalszerző énekesek&poéták és egyben sportszerető állampolgárok' (vagy ha jobban tetszik VIP-utasok) egészen Nagymaros állomástól igyekeztek közelebb hozni jambikus lejtésű soraikkal a többség számára nehezen emészthető magaskultúra - stadionokban rekedt - rejtett kincseit.

Néhány perccel később már a 3-as metróra várakozunk. Be is gördül az első szerelvény, de utasok nem szállnak föl rá, mert dugig tele van. Aztán jön a következő szerelvény, ami szintén tele. A hangszórón be is mondják, hogy Kőbánya-Kispest felé némi késéssel érkeznek és indulnak tovább a szerelvények. Én pedig a metró előtt állok, mellettem 10 készenléti rendőr udvariasan, óvatosan forgolódik és néz maga elé. Mindenki hallgatja és türelmetlenül bámulja a metróban futballmérkőzés megtekintésére készülő, vidáman danolászó 'dalszerző énekesek&poéták és egyben sportszerető állampolgárokat'. Sehol egy ellenőr, sehol egy kalauz. Eltűntek, mint a kámfor. Helyettük készenléti rendőrök vigyázzák a rendet, hogy ezek a VIP-utasok probléma és késedelem nélkül megérkezzenek célállomásukra, a Groupama Arénába.

Szótlanul állnak készenléti rendőreink. Olyannak tűnnek első látásra, mint az a kedves idegenvezető, aki a csoportja minden tagjának előzékenyen és örömmel ad kielégítő tájékoztatást a magyar kultúrában és a budapesti forgalomban való eligazodáshoz. Hallgatag készenléti rendőreink ugyanilyen előzékenyen és udvariasan beengedik a metróba ezeket a 'dalszerző énekesek&poéták és egyben sportszerető állampolgárokat', hadd várakozzanak azok az utasok, akik megvették és már érvényesítették a menetjegyüket.

A tizenéves kisdiákot a törvény teljes szigorával fellépő ellenőr rögvest leszállítja a buszról (nincs ám apelláta!), ha a diákigazolványa véletlenül nincs nála. Elismerő bólintás. Így kell ezt!

Biztos vagyok benne, hogy ezen a felejthetetlen szombaton az említett VIP-állampolgáraink mindegyike rendelkezett menetjeggyel és azt érvényesítette is a danolászás előtt, közben. Vagy után.

No, ilyenkor kell leállítani a metrót, és másodperceken belül odaküldeni 400 darab tökös TEK-est, akik 1 kerek, érthető magyar tőmondatban fölkérik ezeket a 'dalszerző énekesek&poéták és egyben sportszerető állampolgárokat', hogy az ordibálást befejezve hagyják el a szerelvényt 2, azaz írd és mondd kettő percen belül. Ha ez nem történne meg, akkor addig érdemes gumibottal segíteni ezeket a 'dalszerző énekesek&poéták és egyben sportszerető állampolgárokat' az 1 kerek, érthető magyar tőmondat értelmezésében, ameddig még 1 szusz marad bennük. Az az 1 szusz elegendő lesz nekik arra, hogy otthon még egyszer nekifussanak a mondat értelmezésének.

2016. január 23., szombat

INDUL A BAKTERHÁZ



 A Margit híd budai hídfőjétől 300-400 métert sétálunk észak felé, hogy a H5-ös HÉV Margit híd, budai hídfő állomásához érkezzünk, ugyanis az olvasható az egyik, a Margit híd budai hídfőjénél elhelyezett utasbarát tájékoztató táblán magyarul és angolul is, hogy „Margit híd, budai hídfő állomáson a vonatok a Duna-partnál lévő (felszíni) peron mellől indulnak.” Ez január 23-ától egészen február 1-jéig érvényes.

„Szentendre irányába közlekedő szerelvény érkezik kettő perc késéssel...” - szól a hang a bakterházból, amikor az állomásra érünk.

A HÉV megérkezik, az utasok fölszállnak. A bakter a műanyag lapokat szakszerű, kézműves igényességgel forgatva, hajtogatva állítja be az indulás pontos időpontját, majd a kézi jelzőkészülékkel informálja a HÉV pilótáját arról, hogy minden rendben: nyugodtan elindulhatunk hát Szentendre irányába...